Nenāciet man klāt rudenī, rudenī man jābūt vienai....

05.10.2017

Kad rudens un dabas krāsas ir pārņēmušas prātus un sirdis, tad neatliek nekas cits kā tām sekot. Koši sarkans darbagalda krēsls vienlīdz labi der kā atpūtas krēsls. Un kālab ne? Visērtākā darbavieta ir tā ,kur jūties kā mājās. Un vai arī nē?

Krāsas harmonija ir likumsakarīga krāsu atbilstība, kas veicina māksliniecisko izteiksmīgumu. Ir divi harmonijas veidi - nianšu un kontrasta. (Es noteikti esmu par niansēm, spēju katru krāsu izanalizēt līdz detaļām un iedziļināties katras krāsas niansēs) Nianšu harmoniju raksturo spēcīgu kontrastu trūkums gaišuma un piesātinātības ziņā, lai gan zināmā mērā kontrasts tomēr pastāv. Līdzsvars tiek sasniegts, pārdomājot virsmu krāsas. Tas nozīmē, ka virsmas ar lielāku platību (sienas, griesti, segas, aizkari) tiek nokrāsotas neitrālās gaišās krāsās, bet mazākas (audumi, keramika, stikls) - košās, spilgtās. Nianšu harmonija ir raksturīga guļamistabām un bērnistabām, kabinetiem, gados vecāku cilvēku istabām.

Kontrastu harmoniju, ko raksturo košu vēso un silto toņu pretstatījums, var izmantot lielo dzīvokļu viesistabās.

Interjera krāsa vizuāli var notušēt telpas proporciju nepilnības (kā tas novērojams šajā fotosesijas uzstādījumā), tā var izcelt telpas daļas vai dekorus un tā var pat ietekmēt mājas saimnieku un viesu noskaņojumu. Aplūkosim dažādo krāsu izmantošanu mājokļu interjeros un sāksim ar pirmo no pamatkrāsām – sarkano.

Sarkanā krāsa – visdaudznozīmīgākā


Sarkanā krāsa ir visspilgtākā, visspēcīgākā un visvairāk uzmanību piesaistošā no visām krāsām. Nevienai citai krāsai nav tik daudz simbolisku nozīmju kā sarkanajai – tā simbolizē mīlestību (Valentīna dienas simbols), pagrimumu (sarkano lukturu rajons), drosmi, briesmas, augstu temperatūru un pat revolūciju. Tikpat daudznozīmīga tā var būt arī interjerā.

Iespējamie sarkanās krāsas plusi interjerā

Sarkanā krāsa ir dinamiska, stimulē garīgo un fizisko enerģiju. Ja izmantota nepārspīlēti un harmoniski, sniedz enerģijas lādiņu, aktivizē un uzlabo garastāvokli, padara cilvēku dzīvespriecīgu un veicina savstarpējo kontaktu.

Sarkanās krāsas interjers var pastiprināt seksuālo enerģiju.

 • Sarkanās krāsas klātbūtne interjerā rada svētku noskaņojumu, elegances un greznuma iespaidu, apliecinot telpu bagātību un krāšņumu.
 • Sarkanās krāsa piemērota tad, ja vēlaties kaut kam pievērst uzmanību. Sarkans priekšmets (siena, dīvāns, vāze utt.) vizuāli it kā tuvojas skatītājiem, kļūst lielāks un uzreiz piesaista uzmanību.
 • Šīs krāsas akcenti atsvaidzina uztveri. Ieejas daļā sarkanā krāsa rada spēcīgu un paliekošu pirmo iespaidu.
 • Daži etniskie interjeri, piemēram, arābu vai ķīniešu, nav iedomājami bez sarkanās krāsas toņu klātbūtnes.
 • Iespējamie sarkanās krāsas mīnusi interjerā 
 • Ilga uzturēšanās telpās, kur dominē sarkanā krāsa, var būt pārāk uzbudinoša vai kaitinoša. Jau tā aktīvie bērni sarkanā istabā kļūs hiperaktīvi, bet nervozi cilvēki būs satraukti.
 • Īslaicīga sarkanās krāsas ietekme palielina darba spējas, bet ilgstoša ietekme nogurdina.
 • Šī krāsa var ietekmēt cilvēka organisma bioloģiskos procesus – paātrinās elpošana, paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība.
 • Pārāk liels spilgti sarkanās krāsas izmantojums lielās plaknēs nogurdina, nomāc un mazina darba spējas.
 • Sarkanas sienas vizuāli telpu padara mazāku un zemāku.
 • Daži sarkanās krāsas toņi, īpaši kopā ar oranžo, rada sienu tuvošanās un telpas saspiestības efektu.
 • Spilgti sarkana krāsa ir plakātiska, grūti saskaņojama ar mierīgi klasisko interjera toņu gammu. Spilgta krāsa ir vairāk piemērota telpas akcentiem.
 • Sarkanās krāsas saderība ar citām krāsām interjerā
 • Sarkanā un zelta krāsa vislabāk izmantojamas greznuma un bagātības iespaida radīšanai. Svētku sajūtas radīšanai kopš seniem laikiem izmantota kombinācija ‹‹sarkans, zaļš, zelts››, arī Ziemassvētkos.
 • Sarkanā un baltā krāsa ir žanra klasika, saukta par karalisko krāsu savienojumu. Šī kombinācija parasti tiek izmantota divos veidos: baltas sienas un grīda, bet mēbeles un aksesuāri ir sarkani vai otrādi. Šādā gadījumā iederas arī mēbeles un tekstila izstrādājumi šokolādes krāsā.
 • Sarkanā krāsa viesistabā, ēdamistabā un kabinetā
 • Sarkanā krāsa iederas darba kabinetā – tā neļaus atslābināties un mudinās aktīvi darboties. Te labi izskatīsies masīvas sarkankoka mēbeles, smagi aizkari bordo krāsā un parkets mahagona krāsā. Viesistabā sarkanā krāsa palīdzēs veidot svētku un greznības atmosfēru, īpaši labi to ir izmantot mēbelēm, aizkariem un paklājiem.
 • Sarkanā krāsa var būt arī vēsa. Vēsas sarkanās krāsas nianses labi saskaņojas ar mierīgiem interjera toņiem. Šīs krāsas sienas liekas siltākas, tās ir piemērotas mūždien salstošiem cilvēkiem. Dzīvojamā istabā tā liek cilvēkiem satuvināties un stimulē komunikāciju.

Foto - Elīna Upmane 

Stils- Baiba Prindule- Rence 

Speciāli priekš Spice home , visas attēlos redzamās preces nopērkams Spice home veikalos.