Kā pareizi aizsargāt ādu no saules. 3 vērtīgi padomi

16.05.2017

Mēs tiekam brīdināti, kā pārlieku liels iedegums kaitē ādai un paātrina tās novecošanos. Uzzini, kā aizsargāties no saules, tajā pat laikā iegūstot iedegumu.

Aizsargāties arī pret UVA starojumu

Cilvēki gadsimtiem ilgas evolūcijas gaitā ir pielāgojušies saulei un āda spēj dabiski aizsargāt sevi pret saules iedarbību. Tas notiek pateicoties krāsu pigmentam melanīnam, kurš izraisa iedegumu. Jāņem vērā, ka caur ozona slāni mūs pamatā sasniedz divu veidu stari - UVA un UVB. SPF aizsargā pret UVB stariem, kas veido tikai 5% no kopējā UV starojuma. Šie stari veido iedegumu un absorbējas ādas raga virsējā slānī, neiekļūstot dziļāk. 

Tostarp UVA stari veido atlikušos 95% no UV starojuma, kas sasniedz zemi. Tie iedarbojas lēnāk un daudz dziļāk - šūnu līmenī. Tieši šie stari bojā ādas elastīna un kolagēna šķiedras, kā arī grauj ādas lipīdu aizsargslāni, kas aiztur mitrumu, tādejādi paātrinot novecošanās procesus. Tāpēc, iegādājoties saules aizsargrēmu izvēlies tādu, kas pasargā ādu no abu veidu stariem.

 Ķīmisks pret dabisku

Zinātnieki jau sen diskutē par to, ka vielas, kuras tiek izmantotas UV staru bloķēšanai, var nelabvēlīgi ietekmēt veselību un apkārtējo vidi. Starp šīm vielām tiek minēts, piemēram, benzophenone, avobenzone, homosalate, octyl methoxycinnamate, PABA esteri. Redzot šos terminus uz iepakojuma, uzmanies. Ja domā par savu veselību ilgtermiņā, labāk izvēlies produktus ar dabisko minerālu saules aizsargfiltriem, piemēram, titāna dioksīdu un cinka oksīdu. Tie ir neorganiski pigmenti, kuri pārklāj ādu ar atstarojošu kārtiņu un aizsargā kā no UVA, tā UVB starojuma. Efektīvi saules kaitīgo ietekmi mazinās arī kosmētika, kuras sastāvā ir augos sastopamie karotionīdi. Tos satur, piemēram smiltsēkšķis, kliņģerītes, mežrozītes, zaļā tēja. Šo augu ekstrakti ir arī spēcīgi antioksidanti, tādēļ to izmantošana kosmētikā vienlaikus veic ādu aizsargājošo un atjaunojošu funkciju.

Stimulēt ādas pašaizsardzību

Lai cik bieži un draudīgi netiktu runāts par aizsardzību no saules, vasarā mēs visas vēlamies iegūt zeltaini brūnu iedegumu. Jaunākās paaudzes kosmētikas produkti ir vērsti uz to, lai uzlabotu ādas dabisko aizsardzības sistēmu. Inovatīvākās tehnoloģijas saules aizsarglīdzekļu jomā veicina iedegumu, jo tā ir ādas dabiskā aizsargreakcija pret sauli. Tas notiek aktivizējot bioloģiskos ādas pašaizsardzības mehānismus tādā mērā, lai āda pati spēti neitralizēt saules kaitīgo iedarbību. Tādā veidā saulesgaisma tiek pārvērst veselībai labvēlīgā enerģijā, ļaujot izbaudīt visas vasaras sniegtās priekšrocības.

Teksts: Ageless.lv

Foto: Shutterstock