Kā uzveikt sausu ādu? 3 vērtīgi padomi

10.11.2016

Gadalaiku maiņa, vitamīnu un minerālvielu trūkums pastiprina ādas sausumu. Meklējam šīs problēmas cēloņus un risinājumus.

Kā zināms, āda sastāv no epidermas (virsējais slānis), dermas (pamatāda) un zemādas tauku slāņa jeb hipodermas. Epidermu pārklāj mikroskopiski plāna kārtiņa - ādas raga slānis, ko veido tauku un sviedru dziedzeru izdalītais sekrēts. Tā ir sava veida bioloģiskā laboratorija, kur norisinās ādas barjeras atjaunošanās procesi. Palielinoties barjeras caurlaidībai, pastiprināti tiek izvadīts ūdens no organisma, mitrums raga slānī samazinās un āda kļūst sausa. Iemesli, kas izraisa mitruma zudumu var būt gan ārēji (apkārtējā vide, ādas reakcija uz kairinājumu, nepareizas kosmētikas izvēle), gan iekšēji (vecums, stress, traucēta asinsrite).

Izvēlies atbilstošu kosmētiku

Ja aukstajā laikā āda kļūst sausāka, nepieciešamas attiecīgas izmaiņas tavā kosmētikas plauktiņā. Ādas attīrīšanai putu vai želejas vietā labāk izvēlēties pieniņu vai eļļu. Vieglas tekstūras krēmu nomaini pret barojošu produktu, kuram piemīt aizsargājošs efekts pret vēju un aukstumu. Ķermenim izvēlies biezas tekstūras krēmu, losjonu vai eļļu, kas novērsīs ādas sausumu. Ļoti efektīgas ir dušas vai vannas eļļas, kas pagatavotas pēc īpašas tehnoloģijas un vienmērīgi izšķīst ūdenī, apņemot ādu ar taukainu, tajā pat laikā elpojošu aizsargplēvīti. Neaizmirsti ar atbilstošiem produktiem pasargāt arī rokas un lūpas, kuras pirmās izjūt temperatūras svārstības.

Lieto eļļas iekšķīgi

Ja novēro pastiprinātu ādas sausumu, kuru pavada niezēšana un lobīšanās, palielini eļļas īpatsvaru arī uzturā. Mūsu organismam īpaši nepieciešamas eļļās esošās nepiesātinātās taukskābes, kas palielina organisma aizsargspējas, samazina ādas sausumu, cīnās ar problemātisku ādu. Eļļas satur arī vērtīgus taukos šķīstošos vitamīnus  - A, D, K, E. Atceries, ka ārstnieciskas īpašības piemīt tikai auksti spiestām - nerafinētām eļļām. Ādai piemērotākās ir saldo mandeļu, lazdu riekstu, kviešu dīgstu, linsēklu, naktssveces, ķirbju sēklu, valriekstu eļļas. Pilnīgi pietiek ar vienu tējkaroti eļļas dienā, ko vislabāk iedzet no rīta tukšā dūšā vai pievienot to salātiem, muslim, rīta putrai. Eļļas ieteicams regulāri mainīt, jo katrai eļļai ir atšķirīgas īpašības, tieši tāpat, kā tavam organismam ir dažādas vajadzības.

Mitrini gaisu un dzer ūdeni

Aukstums, vējš, sauss gaiss - šie visi faktori veicina ādas dehidrāciju. Tā kā mēs ziemā pamatā pavadām laiku iekštelpās, nevajag par zemu novērtēt gaisa mitrināšanu. Nav jāpērk speciāli aparāti, pietiek ar ūdens trauku virs radiatoriem. Pietiekami daudz šķidruma jāuzņem arī iekšķīgi. Vasarā ieteicamie divi litri ūdens nav atcelti, vienīgi ziemā tos vari daļēji aizstāt ar zāļu tējām, protams, bez cukura.

Teksts: Una Ulme (Ageless.lv)

Foto: Shutterstock