Pigmentācija. Cēloņi un risinājumi

28.11.2016

Lai arī pigmentācijas problēma ir aktuāla vasarā, to risināt ieteicams rudens/ziemas sezonā.

Ja uz ādas parādījušies plankumi, kuri nepazūd arī ziemā, tas nozīmē, ka traucēti pigmentācijas mehānismi. Melanīns, kurš aizsargā ādu no UV stariem un atbild par ādas toni, tiek saražots par daudz un pa ādas virsmu vairs neizplatās vienmērīgi. Rezultātā atsevišķās vietās tas sablīvējas un veidojas tumšāki plankumi. Galvenie pigmentācijas iemesli ir UV starojums, novecošanās, hormonālas izmaiņas, nepiemērotu medikamentu, kosmētikas vai smaržvielu izvēle. Pastāv vairākas ādas diagnostikas metodes, kuras spēj fiksēt pigmentāciju arī dziļākos dermas slāņos, kas ādas virskārtā pat nav redzami. Atkarībā no problēmas nopietnības, speciālists ieteiks arī efektīvākās procedūras.

Pīlings

Nelielu un gaišu pigmenta plankumu gadījumā var apmeklēt ādu balinošas vai pīlinga procedūras. Tās iedarbojas uz ādas virsējo slāni gaišinot vai nolobot plankumus. Efektīvs ir augļskābju pīlings, kad vienlaicīgi ar ādas virskārtas nolobīšanos tiek stimulēti jaunu šūnu veidošanās procesi. Pīlings veicina kolagēna un elastīna sintēzi, kas paaugstina ādas elastību. Rezultātā ne tikai mazinās pigmentācija, bet arī atjaunojas ādas virsējā kārta - tā kļūst biezāka. Procedūras laikā jūtama viegla, dzedzinoša sajūta un vērojams neliels apsārtums. Ādas atslāņošanās notiek pakāpeniski un var ilgt apmēram nedēļu. Protams, svinīgus pasākumus šajā laikā labāk neieplānot, bet ikdienas gaitas tas neietekmē. Jārēķinās, ka pigmentācijas likvidēšanai būs nepieciešams procedūru kurss, ko nosaka speciālists.

 

Mikrodermabrāzija

No nelieliem, vidēji gaišiem plankumiem atbrīvot palīdzēs mehāniska pīlinga procedūra - mikrodermabrāzija. Salonos tā tiek dēvēta arī par dimantu slīpēšanu, jo aparāta uzgaļiem, ar kuriem tiek veikta procedūra, kā abrazīvā viela tiek izmantotas dimanta putekļi. Mikrodermabrāzijas procedūras akcents tiek likts uz šūnu maiņu - likvidējot vecās šūnas ādai tiek dots signāls, ka ir jāatjaunojas. Vienlaikus notiek kolagēna sintēze, kas nodrošina labāku ādas elastību un izlīdzina ādas toni. Pēc mikrodermabrāzijas novērojams neliels apsārstums, kas pazūd dažu stundu laikā. Atkarībā no problēmas, tiek rekomendēts kurss - aptuveni 5 procedūras.

Foto atjaunošana un lāzeri

Ja pigmentācija ir izteikta, ieteicams izmēģināt radikālāku risinājumu, piemēram, lāzertehnoloģijas. Ar tiem var noņemt gan vienu pigmentu, gan attīrīt lielāku ādas laukumu. Lāzeri savstarpēji atšķiras ar tehniskajiem parametriem: staru viļņu garumu, jaudu, darbības režīmu, līdz ar to atšķiras to iedarbības veidi. Lāzerus iedala atkarībā no tā, uz kādu struktūru lāzera stars iedarbojas. Pigmentācijai rekomendē tā dēvētos frakcionālos lāzerus, kuru gaismas stars absorbējas tieši ādas pigmentā.

Nedaudz saaudzīgāka par lāzeri ir fotoatjaunošana, jeb intensīvi pulsējošās gaismas terapija (IPL). Tas tiek uzskatīts par ektīvāko pigmenta plankumu ārstēšanās veidu. Ar infrasarkanās gaismas impulsiem tiek apstrādātas pigmentētās vietas novēršot melanīna uzkrāšanos un likvidējot bojātās šūnas, taču neaizskarot veselos audus. Īpaši efektīva šī metode ir pret vecuma un saules iedarbības izraisītiem ādas pigmentiem. Pēc procedūras plankums paliek tumšāks un pāris nedēļu laikā nolobās. Lai atbrīvotos no dziļākiem un izteiktākiem pigmenta plankumiem, nepieciešamas vairākas procedūras.

Kosmētika

Paralēli minētajām procedūrām ieteicams pievērst uzmanību speciālai kosmētikai, kura satur balinošas un ādu lobošas vielas. Produktus ar augstu aktīvo vielu sastāvu un ārstniecisku iedarbību rekomendē speciālists. Taču arī ikdienas kopjošās kosmētikas piedāvājumā daudziem zīmoliem ir balinošas produktu līnijas. Tā nav ārstnieciska kosmētika, taču, ja esi saskārusies ar pigmentācijas problēmu, vari lietot šos krēmus profilaktiskiem nolūkiem. Parasti šie līdzekļi satur spēcīgus UVA/UVB aizsargfiltrus, kuru lietošana ir obligāta, ja nevēlies pēc neilga laika vēlreiz risināt šo problēmu.

Teksts: Ageless.lv

Foto: Shutterstock